Řeřicha
Řeřicha patří mezi salátovou zeleninu, která se pěstuje nejčastěji koncem zimy a začátkem jara. V tomto období konzumace řeřichy působí detoxikačně. Má pikantní až štiplavou chuť, která připomíná chuť ředkviček. A s ředkvičkami na čerstvém chlebu s máslem chutná opravdu výborně.
Co řeřicha obsahuje a jak působí
V řeřiše najdeme vitamin C, B1 a betakaroten. Z minerálních látek obsahuje řeřicha draslík, hořčík, vápník a železo. Všechny tyto látky působí blahodárně na psychické i fyzické zdraví člověka. Řeřicha má navíc i léčebné účinky, kterých využívali již antické národy. Řeřicha pomáhá čistit krev, zbavovat organismus škodlivých látek a zničit mikroorganismy, které v těle způsobují záněty. Řeřicha se doporučuje všem těm, kteří trpí na časté záněty močových cest. Působí preventivně i v případě, že už zánět máte. Řeřicha dále pomáhá léčit kašel a nemoci z nachlazení. Příznivě působí na naše trávení, podporuje produkci trávicích šťáv, činnost jater a žlučníku. Ulehčuje trávení těžších jídel a zabrání tak pocitu těžkosti.
Díky tomu, že obsahuje hodně vitamínu E, zvyšuje plodnost, sexuální energii a zvyšuje laktaci. Při bolestech zubů se může použít odvar z řeřichy jako ústní voda.
Podle nedávných výzkumů také víme, že snižují krevní tlak, působí jako prevence před rakovinou a posiluje imunitní systém.
Řeřicha v kuchyni
Nasekaná řeřicha chutná nejlépe na čerstvém pečivu s máslem nebo sýrem. Můžeme ji ale přidat třeba do salátu nebo do různých pomazánek. Hodí se do tvarohu, k vajíčku i k zelenině. Čerstvá řeřicha navíc vypadá na talíři moc krásně, takže může působit i jako dekorace. Pěkně vypadá řeřicha na velikonočním stole společně s barevnými vajíčky a kuřátky.
Přiblížení řeřichy
Řeřicha zahradní je jednoletá brukvovitá rostlina. Známá je už z antiky a pochází ze západní Asie a severní Afriky. Pokud roste v přírodě, může dorůst až 30 cm. Květenství má bílé s nádechem do růžové. Její semena jsou velice drobná, hnědé barvy. Vyklíčí vám už po několika dnech od zasetí.
Nákup řeřichy
Řeřichu seženete buď v hobbymarketu ve formě semínek nebo v supermarketu už vyrostlou. Sehnat se dá ale i v obchodech se zdravou výživou, kde často seženete i větší balení řeřichy za dobrou cenu – navíc z ekologického zemědělství.
Pěstování řeřichy
Řeřicha se pěstuje nejčasatěji v plastových miskách, v zemině nebo na kousku vaty. Nejjednodušší je vzít hluboký talíř či keramickou misku. Na dno naskládáte asi 4 papírové ubrousky a ty zalijete vodou. Hustě posypete řeřichovými semínky, která jsou nenáročná, takže je stačí jen denně zalévat tak, aby měla nad sebou cca milimetr až dva vody, ovšem pozor na přemokření.
Za týden většinou řeřicha vyroste až o 6 centimetrů, je-li udržována v pokojové teplotě a na světlém místě. Stříháme ji těsně nad semínky, praktické je nať nastříhat nebo natrhat na menší kousky.