Typy dalekohledů a jejich použití

Dalekohled je optický přístroj, který lidskému oku pomáhá vidět vzdálené objekty. Na každý typ pozorování (příroda, ornitologie, noční obloha, moře, sportovní utkání, …) se hodí jiný typ dalekohledu. Klasické binokulární dalekohledy (dalekohledy na obě oči) jsou lidstvu známy více než sto let. V průběhu této doby výrobci vynalezly několik typových řad dalekohledů se speciálními vlastnostmi a dovednostmi.

Parametry dalekohledu mají bezprostřední vliv na jejich použití. Zvětšení dalekohledu udává, kolikrát se nám pozorovaný objekt přiblíží (např. objekt ve vzdálenosti 1000m pozorovaný dalekohledem s 10-ti násobným zvětšením vnímáme jako by byl ve vzdálenosti 100m). Čím větší je zvětšení dalekohledu, tím méně je kvalitní obraz. Průměr předních čoček objektivu je udáván v milimetrech. Platí, že čím větší je průměr, tím je kvalitnější obraz dalekohled podává..

Obecný omyl při nákupu dalekohledu je, že čím větší je zvětšení dalekohledu, tím lepší dalekohled je. Není to pravda. V první řadě záleží na účelu používání dalekohledu. Dále je třeba mít na paměti, že dalekohledy s vysokým zvětšením mají užší zorné pole, nižší kontrast a kvalitu obrazu. Dalekohled s velkým zvětšením držený v ruce může činit pozorovateli problémy s třesem obrazu. Z tohoto důvodu doporučuje www.dalekohledy-puskohledy.cz při pozorování v ruce vybírat z dalekohledů s maximálně 12-ti násobným zvětšením. Dalekohledy s větším zvětšením je pak vhodné používat s nějakou oporou nebo na stativu, nebo již musíte být zkušený pozorovatel s jistou rukou.

Pokud budete dalekohled chtít používat při horších světelných podmínkách, za špatného počasí, nebo ráno a v podvečer, je vhodné zainventovat do dalekohledu s přiblížením 7x nebo 8x a větším průměrem předních čoček dalekohledu. Tyto přiblížení jsou velice preferovány myslivci, protože ve spojení s velkým průměrem čoček dávají uživateli perfektní optické vlastnosti za jakýchkoli světelných podmínek. Mezi oblíbené myslivecké dalekohledy patří dalekohledy s parametry 7×50 nebo 8×56.

Při prohlížení nabídky dalekohledů jistě narazíte na zoomové dalekohledy, které mají proměnlivé přiblížení tzv. zoom. Tyto dalekohledy přináší majiteli řadu výhod, ale i nevýhod. Tyto dalekohledy nejsou rozhodně dalekohledy univerzálními ba naopak, jsou využívány zejména tam, kde je nutné vidět i detail vzdálených objektů.

Dále jsou na trhu nabízeny dalekohledy, které nejsou vybaveny zaostřováním. Tyto dalekohledy nemají klasické středové zaostřovací kolečko a jsou využívány hlavně tam, kde by pozorovateli činilo problémy rychle zaostřovat. Tyto dalekohledy jsou vhodné při pozorování akčních sportů (atletika, motocyklové sporty na dráze) nebo na moři. Vhodné dalekohledy pro pozorování sportovních nebo kulturních akcí jsou s parametry 4×21, 8×21, 4×30.

Uživatelé, kteří chtějí mít dalekohled vždy po ruce (autě, tašce,…) na běžné „neplánované“ pozorování při výletech a procházkách, by měli vybírat mezi dalekohledy s průměrem předních čoček v rozmezí 35 – 42 mm. Jako příklad vhodných parametrů dalekohledu lze uvést 7×35, 8×35, 10×30, 8×42 nebo 10 x 42.

V kategorii kapesních dalekohledů naleznete dalekohledy malých rozměrů s průměrem předních čoček 25 milimetrů a méně. Tyto dalekohledy nejsou příliš vhodné pro starší uživatele, protože jim malé rozměry dalekohledu mohou činit problémy. Tyto dalekohledy jsou vhodnější pro uživatele s dobrým zrakem. Parametricky vhodné a oblíbené uživateli jsou dalekohledy 8×21, 8×32, 8×22,10×25 a 10×32.

Comments are closed.

OK365.cz Internetový magazín

Rubriky

Archiv: