Nátěry střech
Každá střecha je jednou z nejvíce namáhaných konstrukcí na budově a proto je zapotřebí ji průběžně udržovat. Údržba střechy závisí na jejím provedení, na použitém materiálu a na konstrukci. U plechových střech je zapotřebí provádět ochranné nátěry, které zabraňují korozi a poškození chemikáliemi obsažené v deště, čímž jsou poškozeny většinou hliníkové krytiny.
Provádění nátěrů
Nátěry se nejčastěji provádí na plechových krytinách vyrobených z ocelové plechu nebo z ocelového plechu, který je na povrchu pozinkovaný, protože ocelová plechová krytina je poškozována korozí. Nátěry se také provádí na hliníkovém plechu, který je zapotřebí chránit proti kyselým dešťům a jiným nepříznivým vlivům. Nátěry střech se provádí akrylátovými nebo syntetickými nátěry ve třech až čtyřech vrstvách, z toho první vrstva bývá základní nátěr nebo impregnační nátěr.
Dále se nátěry nejčastěji provádí u bětonových a pálených krytin, které časem ztrácí svůj nový vzhled a ochranný nátěr může prodloužit jejich životnost a zabránit růstu lišejníků a mechů na střeše.
Druhy nátěrů
Nátěrové hmoty lze rozdělit do dvou kategorií, jednou z nich jsou akrylátové – vodoředitelné nátěry a syntetické nátěry. Oba typy jsou hojně využívání. Akrylátové nátěry pro střechy používají spíše příležitostní natěrči, zatímco profesionální natěrači v brně i jiných městech jsou zastánci spíše syntetických nátěrů. U obou typů nátěrů je ovšem dbát na správné provádění a dodržování veškerých technologických postupů.
Nanášení nátěrů
Nátěry se aplikují pomocí štětců, válečků nebo mechanického stříkání. Malířské válečky se používají především u krytin, které jsou rovné, zatímco na nátěry trapézových a profilovaných plechů a krytin se používají štětce nebo stříkání. Stříkání se používá u rozlehlých ploch nebo na nástřiku zespodu, kdy je aplikace pomoci válečku nebo štětce komplikovaná. Před nátěrem nebo nástřikem střechy se musí provést důkladné očištění a odmaštění povrchu střechy pro co nejlepší přilnavost nátěru.