Jak správně zvolit výkon automatického kotle
Důležitou otázkou při plánování investice do nové kotelny je výkon nového zdroje. Zateplení a výměna oken výrazně snižují celkovou tepelnou ztrátu, a je proto důležité dimenzovat výkon kotle přiměřeně ke stavu domu. Mnoho klientů v české republice zatím stále vychází z úvahy, že je nutné mít na kotli dostatečnou rezervu, požadují po montážních firmách předimenzování nového zdroje a brání se doporučení vhodného výkonu nového zdroje pro jejich dům. Zatímco u staršího domu bez provedené izolace a bez vyměněných oken s vytápěnou plochou okolo 250 m2 je vhodné zvolit výkon kotle okolo 25 kW, tak po zateplení objektu nebo po výměně oken je vhodné hledat nový zdroj o výkonu mezi 15 až 20 kW. U menších objektů s vytápěnou plochou mezi 150 až 200 m2 se standardně po zateplení nebo výměně oken tepelná ztráta sníží na 12 až 15 kW. Předimenzované kotle způsobují zejména v jarním a podzimním režimu zvýšenou kondenzaci v topném systému, snižuje se jejich průměrná provozní účinnost, uživatel je musí častěji čistit a mají zkrácenou životnost. Volba odpovídající velikosti nového zdroje proto může majiteli domu ušetřit velké množství jeho peněz. Kdo nechce vyhazovat peníze, měl by se ohledně vhodné dimenze nového zdroje poradit s odborným dodavatelem. Běžné kotle s ručním přikládáním nemají žádnou řídící jednotku a proces spalování v nich nelze účinně regulovat. Během krátké doby se vytvoří velké množství energie, která prochází topným systémem, a pokud není v objektu využita akumulační nádoba, tak se neustále mění stav mezi přetopeným a vychladlým systémem. V jednu chvíli se musí otevírat okna, po ránu je doma nepříjemná zima. Časté zátopy a vyhasínání kotle navíc vedou k mezním stavům, při kterých se vytváří vysoké emise, které zamoří okolí domu. U automatických kotlů na uhlí funguje princip spalování tak, že řídící jednotka ovlivňuje množství paliva vstupujícího do hořáku a množství vzduchu z primárního nebo sekundárního ventilátoru. Kotel běží na 30 až 100 procent svého výkonu podle pokynů z venkovního čidla (ekvitermní regulace) nebo pokojového termostatu. Tepelná pohoda je o několik úrovní výše než u neefektivního topení s ručním přikládáním. Automatický kotel na uhlí stačí zapálit na podzim, a pokud zákazník nezapomene jednou za 3 až 5 dnů doplnit palivo a vysypat popel, během sezony mu kotel nevyhasne.
Tepelné čerpadlo – tepelný zdroj budoucnosti
Budoucnost ve vytápění a ohřevu teplé vody představují pro své nesporné výhody tepelná čerpadla. Jeho využitím získáte několika násobně efektivnější tepelný zdroj, než jsou konvenční tepelné zdroje. Stanete se méně závislými na dodavatelích energií.
Srovnáme-li efektivitu klasického kotle, kdy vždy za jednu odebranou kWh získáme méně jak 1 kWh tepla a tepelného čerpadla, kdy za jednu odebranou kWh energie získáme až 5 kWh tepla.
Navíc výhodná sazba tepelného čerpadla D56 (22 hodin nízký tarif) na spotřebovanou elektrickou energii v celé domácnosti řadí tepelná čerpadla na první místo v úspoře nákladů. V okolních státech využívají tohoto výhodného způsobu topení již několik desítek let. Vytápění tepelnými čerpadly získává stále větší oblibu i v České republice. Svědčí o tom stoupající počet instalací tepelných čerpadel, především tepelných čerpadel vzduch voda. K tomuto faktu u nás značnou měrou přispěl nástup špičkové technologie spirálových kompresorů „SCROLL“, nových druhů chladiv a pro tepelná čerpadla vzduch voda velice příznivé klimatické podmínky České republiky.
Vysoký uživatelský komfort, nízké provozní náklady a šetrnost k životnímu prostředí – to jsou hlavní důvody proč se rozhodnout pro tepelné čerpadlo. Nezbývá než zvolit, jaký systém tepelného čerpadla bude ten nejlepší. Samozřejmě, každý má své výhody i nevýhody a při výběru tepelného čerpadla záleží na konkrétní představě i technických podmínkách domu a pozemku.
Automatický kotel se stává normou
Kvalitní automatický kotel se stává běžným tepelným zdrojem v mnoha rodinných domech, sídlech firem a hospodářských budov. Těm klasickým brzy odzvoní.
Automatický kotel poskytuje svému uživateli oproti klasickému kotli na ruční přikládání nebývalý komfort a obrovské možnosti regulace při vtápění a ohřevu teplé vody. Kvalitní regulace poskytuje téměř, nebo zcela stejné možnosti, jako regulace jiného moderního tepelného zdroje např. tepelného čerpadla, nebo kondenzačního kotle. Počáteční investice je oproti tepelnému čerpadlu citelně nižší a lze ho využít v soustavách, kde je použití tepelného čerpadla nevhodné, např. v domech se soustavou o vysokém teplotním spádu, nebo nezateplených budovách.
V ústeckém kraji, městech Teplice, Louny, Litoměřice,Most a dalších je však v provozu stále více jak 60 tisíc zátěžových kotlů na ruční přikládání spadajících do emisní třídy 1 a 2. Tyto kotle se od loňského roku již nesmí vyrábět a prodávat a jejich využití bude postupně limitováno. Milníkem pak bude rok 2022, kdy bude jejich provoz zcela zakázán.
Z těchto důvodů je nejvyšší čas poohlédnout se po novém kvalitním kotli, který splňuje dané emisní limity a funguje s nízkými provozními náklady. Dobrý kotel spalující hnědé uhlí dokáže uspořit až 30% nákladů na palivo.
O tom jaký je ten správný kotel a jak ho vybrat se zmíním v některém z příštích článků.